2014-06-05 09:05


W związku z 23 Pielgrzymką Chorych na Cukrzycę na Jasną Górę w dniu 13 czerwca br informujemy o możliwości odwiedzenia Parku Miniatur Sakralnych Złota Góra w Częstochowie.

Park Miniatur skupia 17 miniatur katedr i bazylik z całej Europy, replikę katakumb rzymskich oraz najwyższą na świecie figurę Papieża Świętego Jana Pawła II.

Dla uczestników pielgrzymki jest specjalny rabat w cenie 10zł/1os.
info:
Aleksandra Kopacz
tel.691-015-022
Częstochowa ul.Złota

2014-06-05 09:00

XXIII Pielgrzymka Diabetyków



XXIII Pielgrzymka Diabetyków odbędzie się dnia 13 czerwca 2014 (piątek)w Częstochowie

W programie:

08:00 - zbiórka i rejestracja
10:45 - uroczysty przemarsz
10:50 - powitanie pielgrzymów
11:00 - msza św.
13:00 - edukacja diabetologiczna w sali o. Kordeckiego
14:30 - droga krzyżowa

Dodatkowych informacji organizacyjnych udziela Pani Teresa Miodek, Prezes Oddziału Miejskiego PSD w Częstochowie, telefon 663 221 560

2014-06-05 08:46

DZIEŃ DIABETYKA 2014

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Diabetyka dnia 07 czerwca w Ostródzie


Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Diabetyka w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie ul. Jana III Sobieskiego 9 odbędzie się Krajowa Konferencja Diabetologiczna pod hasłem:
Cukrzyca zabójcą naczyń krwionośnych

W programie:
8:00 – msza św. – kościół N.M.P. przy ul. Czarneckiego 3
9:00-9:45 - blok artystyczny
9:45-10:00 – Otwarcie konferencji, przywitanie gości
10:00-10:30 - „Cukrzycowa choroba oczu - chcemy widzieć jak najdłużej” – Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska – Stankiewicz, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie
10:30-11:00 - „Stopa cukrzycowa - co każdy pacjent wiedzieć powinien” -dr n. med. Anna Korzon – Burakowska, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku
11:00-11:30 - „Transplantacja nerek – nadzieja dla chorych z nefropatią cukrzycową” – dr n med. Beata Januszko – Giergielewicz, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie
11:30-12:00 – przerwa kawowa
12:00–12:30 – „Neuropatia cukrzycowa - jak pomóc chorym” – lek. med. Wojciech Matuszewski, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie
12:30-12:40 – „Znaczenie dokładności w samokontroli” – Katarzyna Kamińska
12:40-13:10 - pozostałe wykłady
13:10-14:00 – przerwa obiadowa
14:00-14:30 - warsztaty edukacyjne (do wyboru w grupach tematycznych – czas ok. 30 min.):
-Leczenie żywieniowe - dietetyk Urszula Bielewicz
-Edukacja diabetologiczna chorych na cukrzycę leczonych insuliną - mgr Halina Mazur
-Edukacja diabetologiczna chorych na cukrzycę leczonych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi - mgr Agnieszka Wróblewska
-Hipoglikemia – jak rozpoznać i jak sobie radzić – dr n. med. Joanna Rutkowska Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie

Dodatkowo w godz. 9:00-14:00 będzie miała miejsce wystawa diabetologiczna

2014-05-29 11:03

Rynek Zdrowia informuje:
Eksperci: dzieci urodzone po 2000 r. mogą żyć krócej niż ich rodzice

Musimy uchronić dzieci przed chorobami cywilizacyjnymi, bo będą żyły krócej niż ich rodzice - alarmowali eksperci w środę (28 maja) na konferencji w Warszawie z okazji inauguracji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!.

W ramach PoZdro! ponad 30 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjum ma być przebadanych w ciągu 5 lat. Przewodniczący programu dr Piotr Soszyński powiedział dziennikarzom, że akcja skierowana jest do dzieci od 12. do 14. roku życia, ponieważ już w tym wieku wiele nastolatków prowadzi niewłaściwy styl życia i narażonych jest na choroby cywilizacyjne, szczególnie na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie.
Dodał, że PoZdro! jest największym w Polsce i jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną liczbę przebadanych dzieci.
Składa się z trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około dwudziestominutowych badań przesiewowych: wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała.

Po zakończeniu badań w danym gimnazjum ich wyniki zostaną wysłane w kopertach rodzicom danego ucznia. Wyniki zbiorcze (anonimowe) w formie raportów przekazywane będą zarówno każdemu dyrektorowi szkoły jak i danym urzędom miasta. - Na ich podstawie można określić najważniejsze zagrożenia zdrowotne związane z otyłością, złym odżywianiem się, słabą wydolnością organizmu i brakiem ruchu - podkreślił dr Soszyński.

Drugim etapem programu będzie udzielenie pomocy szkołom we wdrażaniu polityki zdrowotnej zgodnej ze standardami HEPS, według których ocenia się jakość szkolnych programów dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. W edukacji zdrowotnej zostaną również przeszkoleni nauczyciele.

Program PoZdro! wystartował w Gdyni, gdzie od 10 marca przebadano w prawie 1000 dzieci ze 22 szkół gimnazjalnych. Zagrożenia zdrowotne wykryto u ponad 170 uczniów, których objęto tzw. zintegrowaną opieką indywidualną. To trzeci etapem programu PoZdro!.

Polega on na tym, że uczniom, u których wykryto poważne czynniki ryzyka, oferowana jest bezpłatna konsultacja czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i trenera. Z warsztatów edukacyjnych mogą skorzystać również cale rodziny tych dzieci.
- Dziecko nie zmieni swych nawyków zdrowotnych, np. tych związanych z odżywieniem się, jeśli nie zmodyfikują ich również jego najbliżsi - podkreśla dr Soszyński.
Prezes zarządu Fundacji Medicover, Marcin Radziwiłł powiedział, że w Gdyni w kolejnych trzech latach ma być przebadanych w sumie 6 tys. uczniów pierwszych klas wszystkich 23 tamtejszych gimnazjów. Kolejna edycja badań nowego rocznika pierwszych klas gimnazjalnych rozpocznie się na przełomie września i października w roku szkolnym 2014/2015. Od września planowane jest również rozpoczęcie badań przesiewowych w Warszawie, a potem w kilku innych największych miastach Polski.

Diabetolog dziecięcy ze szpitala Medicover dr Monika Lech twierdzi, że już z tych pierwszych badań przesiewowych widać, że wiele dzieci jest zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi.
- Do lekarzy coraz częściej trafiają nastolatki z objawami cukrzycy typu 2 - powiedziała.
Jej zdaniem, jest to efekt otyłości, braku ruchu i złych nawyków żywieniowych, które w naszym kraju zaczęły się upowszechniać wśród dzieci w latach 90. XX w. Dzisiaj widać skutki tego w postaci nadciśnienia i cukrzycy typu 2, nazywanej do niedawna cukrzycą dorosłych, bo dotąd zwykle ujawniała się po 35. roku życia.


- Rodzice w obawie o zdrowie swych pociech przyprowadzają do lekarzy dzieci szczupłe, które nie chcą jeść, nie zdarza się natomiast, by przyszli na konsultację z córką lub synem, gdy są otyli i jedzą za dużo. Doszło nawet do tego, że dorośli nie zachęcają dzieci do ruchu, żeby się nie przemęczały, bo to może im zaszkodzić - powiedziała dr Lech.

Według specjalistki, jeśli nic się nie zmieni, to dzieci urodzone po 2000 r. będą żyły krócej niż ich rodzice, którzy w dzieciństwie zażywali więcej ruchu i lepiej się odżywiali.

W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln osób, z których około 1 mln nie zdaje sobie z tego sprawy, bo choroba nie została jeszcze u nich wykryta. W 2030 r. będzie w naszym kraju ponad 5 mln diabetyków, a u 3 mln osób pojawi się tzw. stan przedcukrzycowy.

2014-05-15 08:11

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w dniach 15-17 maja 2014r w Gdańsku, organizują:

IX konferencja PFED \"Złapać wiatr w żagle - siła ludzkiego działania w diabetologii\"

Będzie to jedno wydarzenie diabetologiczne - zintegrowana konferencja środowisk pielęgniarek i lekarzy, czyli zespołów terapeutycznych. Pierwsza wspólna konferencja naukowych towarzystw diabetologicznych - pielęgniarskiego i lekarskiego pod jednym dachem\\\" -podaje Alicja Szewczyk przewodnicząca zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.


2014-05-15 08:00

Dziś dodatek do Rzeczpospolitej o cukrzycy lub na stronach:

http://www.poradnikzdrowie.info/
http://project.mediaplanet.com/14380.pdf

2014-03-14 10:15

Fundacja Grupy Ergo Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych INTEGRALIA realizuje projekt „GOTOWI NA SUKCES II – akademia aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, zamieszkałe w województwie pomorskim, bezrobotne lub nieaktywne zawodowo, w tym uczące się w trybie niestacjonarnym, w wieku do 30 roku życia, chcące rozwijać swoje umiejętności i skutecznie pokierować rozwojem swojej kariery zawodowej.
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i pomoc w zdobyciu zatrudnienia dla 30 osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością.
Więcej informacji o Projekcie oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo w załączniku, a także na stronie projektu: www.gotowinasukces.pl oraz na stronie Fundacji www.integralia.pl.

2014-03-14 10:01

Rynekzdrowia.pl

Uzdrowiskowe leczenie otyłości dzieci finansowane przez NFZ


Leczenie otyłości u dzieci od 3 do 18 lat w uzdrowiskach jest refundowane przez NFZ. Otyłość w ramach Funduszu można leczyć w Rabce-Zdroju, Szczawnie-Zdroju, Kołobrzegu, Ciechocinku i Krasnoborze - poinformowała PAP Sylwia Wądrzyk-Bularz z NFZ.

Lekarze alarmują, że otyłość prowadzi do wielu schorzeń: chorób serca, cukrzycy, nowotworów i schorzeń narządów ruchu.
Otyłość to już prawdziwy problem społeczny, szczególnie, że dotyczy on także dzieci i młodzieży. Jeszcze dwie dekady temu otyłość najmłodszych nie była aż takim problemem. To choroba cywilizacyjna, bardzo ciężka do wyleczenia - wyjaśniała PAP dr Anna Mrózek, pediatra, specjalista chorób płuc, balneologii i medycyny fizykalnej z Uzdrowiska Rabka SA.

Elementem leczenia otyłości w uzdrowiskach jest psychoterapia grupowa i indywidualna prowadzona przez psychologa klinicznego. Psycholog pomaga dzieciom w leczeniu, uświadamiając im problem, z którym żyją. - Małe dzieci na pytanie, po co przyjechały do uzdrowiska, mówią, że tego chcieli rodzice. One nie widzą jeszcze swojego problemu - mówi psycholog kliniczny z Uzdrowiska Rabka SA Anna Wolf.

Oprócz psychoterapii, od której zaczyna się leczenie otyłości w uzdrowiskach, w trakcie turnusu stosowana jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Resort zdrowia podkreśla, że już ponad połowa dorosłych Polaków ma nadwagę. - Badania epidemiologiczne wskazują, że problem ten dotyczy ponad 60 proc. mężczyzn i około 50 proc. kobiet. Należy podkreślić, że częstość występowania nadwagi i otyłości w Polsce wzrasta w niepokojąco szybkim tempie, zwłaszcza u mężczyzn - zwraca uwagę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk

Jak dodał Bąk, w resorcie zdrowia planowane jest zapoczątkowanie systematycznego monitoringu sposobu żywienia, stanu odżywienia i aktywności fizycznej. - Na jego podstawie można będzie podejmować odpowiednio ukierunkowane działania interwencyjne. Jest to także wskaźnik zachodzących zmian w zakresie żywienia i aktywności fizycznej, dlatego też powinien być prowadzony stale, najlepiej w odstępach 5-letnich - wskazał rzecznik.

Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) im. prof. dr. med. Aleksandra Szczygła w Warszawie przeprowadził w maju i czerwcu 2013 r. badania uwzględniające ocenę występowania nadmiernej masy ciała u uczniów szkół podstawowych z 16 województw. Z tych badań wynika, że problemem otyłości jest dotkniętych w Polsce już 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt. Z danych IŻŻ, który od 1971 r. w Warszawie prowadzi monitoring młodzieży w wieku okołopokwitaniowym, wynika, że wzrost nadmiernej masy ciała w czasie 35 lat wzrósł dwukrotnie.

2014-03-14 09:53

Rynekzdrowia.pl
Lekarz internista też będzie mógł wystawić zlecenie


Ministerstwo Zdrowia poprawi błąd jaki znalazł się w Rozporządzeniu MZ z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (DzU z 2013,poz. 1565) - wynika z pisma jakie z resortu zdrowia otrzymało Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Chodzi o pominięcie w wykazie osób uprawnionych do wypełniania zleceń na zestawy infuzyjne (wkłucia) do pomp insulinowych lekarza internisty. W tej sprawie Towarzystwo interweniowało w Ministerstwie Zdrowia.

Jak czytamy w piśmie:
...katalog lekarzy uprawnionych do wystawiania zlecenia w przedziale wiekowym 18-26 lat zostanie uzupełniony o lekarza chorób wewnętrznych przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia.


2014-03-12 22:56

13 marca już po raz ósmy obchodzić będziemy Światowy Dzień Nerek.
Obchody propagujące wiedzę na temat przewlekłej choroby nerek, profilaktyki oraz transplantacji jako metody leczenia odbędą się w Centrum Handlowym Madison Gdańsk w godzinach 11:00-15:30.

2014-03-12 22:54

Gratulujemy! Pani Profesor!
Kobiety Medycyny 2014 roku,8 miejsce dla prof. Małgorzaty Myśliwiec Gdański Uniwersytet Medyczny( otrzymała 841 głosów)

www.portalemedyczne.pl

2014-02-20 11:50

Portale Medyczne ogłaszają I edycję plebiscytu Kobiety Medycyny.


Na stronie: kobiety-medycyny.pl są zaprezentowane sylwetki 30 kandydatek nominowanych do tytułu Kobiet Medycyny 2014, wraz z krótkim uzasadnieniem każdej nominacji (uzasadnienie pojawia się po kliknięciu w zdjęcie).

Każdy internauta może oddać 3 głosy na jego zdaniem najbardziej aktywne i skuteczne kobiety w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Głosowanie trwa do 5 marca, godz. 23:59:59.

Pani prof. Małgorzata Myśliwiec - GUM w Gdańsku- ordynator Oddziału Diabetologii i Endokrynologii Dzieci i Młodzieży

http://kobiety-medycyny.pl/

2014-02-20 11:34

Dyżury podatkowe dla niepełnosprawnych w Kartuzach

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą skorzystać z pomocy eksperta z Urzędu Skarbowego w Kartuzach w wypełnieniu PIT-u za 2013r a także w rozwiązaniu wątpliwości w sprawie ulgi rehabilitacyjnej.Dyżury podatkowe odbędą się w dniach:

5 i 19 marca oraz 2 i 16 kwietnia punkt konsultacyjny będzie czynny w godzinach 10-12:30

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach przy ul. Mściwoja II 20 w podwórzu.
Będzie też możliwość wypełnienia e-deklaracji.

Rejestracja pod numerem telefonu 58 6853320 wewnętrzny 4 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.

2014-02-20 11:21

Bezpłatne szkolenia dla niewidomych i niedowidzących

Gdański oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu nowoczesnej rehabilitacji.

Start:3 marca 2014, miejsce:Gdańsk

„Nowocześnie zrehabilitowani niewidomi „widzą” i wiedzą więcej! Sieć Tyflopunktów drogą do samodzielności inwalidów wzroku, niezależnie od miejsca zamieszkania”
, który współfinansowany jest ze środków PFRON.

Warunki udziału: orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na wzroku (stopień znaczny lub umiarkowany lub lekki),osoby zamieszkałe w województwie pomorskim.

Najważniejsze informacje:
Rekrutacja uczestników trwa od 1.02.2014 do 28.02.2014

Przeprowadzone zostanie specjalistyczne wsparcie w Tyflopunkcie w okresie od 01.01.2014 do 31.03.2015 r.
Uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania z porad tyflospecjalistów oraz ekspertów.
Projekt zakłada 42 godziny indywidualnych zajęć tematycznych (30 godzin z tyflospecjalistą i 12 godzin zajęć z ekspertami).
Każdy uczestnik kursu samodzielnie zdecyduje, na których Tyflomodułach chciałby się skupić.

Kontakt:

Fundacja Szansa dla Niewidomych
Biuro Regionalne - Tyflopunkt w Gdańsku
Al. Grunwaldzka 48/50 lokal 210
80-241 Gdańsk,

tel. 58 345 21 88 lub 881 946 501

emilia.kopka@szansadlaniewidomych.org

2014-01-29 15:38

WAŻNE

Igły do penów insulinowych są „Wyrobem Medycznym Sterylnym, Jednorazowego Użytku” a ilość, którą otrzymują Państwo w aptece wystarcza jedynie na kilka iniekcji i dodatkowy zakup jest dla Państwa każdorazowo dużym wysiłkiem finansowym, a do tego może Państwa zaniepokoić nieznane pochodzenie oraz niska jakość niektórych z nich.

Dlatego,Firma PiC Solution Polsk zdecydowała o uruchomieniu specjalnej nieodpłatnej akcji wymiany igieł o nieoznakowanym kraju produkcji, na igły najwyższej jakości, marki PiC Solution (INSUPEN), produkowane w Unii Europejskiej, we Włoszech.
Igły INSUPEN spełniają wymogi normy TYPE A EN ISO 11608-2:2000 i dlatego są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami i typami penów insulinowych stosowanych na obszarze UE, zgodnymi z tą normą. Stąd możecie Państwo być pewni, że wymieniacie igły na odpowiednie do używanego pena i gwarantowanej jakości!

Każdą przesłaną lub osobiście przekazaną nam nierozpakowaną igłę nieznanego producenta i kraju pochodzenia, zamienimy na trzy sztuki najwyższej jakości igieł INSUPEN (PiC Solution) i odeślemy Państwu bezpłatnie na wskazany adres w dowolnym miejscu w Polsce.

Akcja potrwa do Wielkanocy 2014 roku (do 20 kwietnia 2014) lub do wyczerpania zapasów.

Igły można przesyłać lub dostarczyć osobiście na nasz adres :
A New Therapy Sp. z o.o. (PiC Solution Polska)
Szeligi, ul. Szeligowska 4,
05-850 Ożarów Mazowiecki
z dopiskiem: Wymieniam igły.


Można także osobiście dostarczyć takie igły do Sklepów Medycznych w Warszawie przy ul. Łucka 18 (Wola) lub przy ul. Rentgena 5 (Ursynów, Budynek główny Centrum Onkologii),
gdzie na miejscu zostanie dokonana ich wymiana na igły INSUPEN w ilości 1 do 3.

Życzymy Państwu dużo zdrowia oraz bezbolesnych i bezpiecznych iniekcji insulinowych!

Z poważaniem,
PiC Solution Polska
« Poprzednie Następne »